7 A B C D E F G H K L M N O P R S U W

Domain név

Domain név jelentése?

Domain név, egy azonosításra használatos tartománynév, ami webkiszolgálók részére lehetővé teszi az egyedi azonosítást. Köznapi használatban a domain név alatt a weboldal  nevét értjük, amit beírva a keresősávba eljutunk a vállalkozás honlapjára.

milyen a jó domain név

Mi a domain név?

A weboldalak mind egyedi IP címek (Internet Protocol) alatt működnek, ezáltal érhetőek el a szervereken bárki számára. Olyan ez, mint egy telefonos hívószám. Az IP címek számokból állnak és nem a felhasználók által történő felhasználás a céljuk.

A könnyű navigáláshoz és használathoz találták ki a beszédesebb és rövidebb domain neveket. Elég ismerni bármely weboldal nevét, ami a domain címe és már meg is találhatjuk a világhálón. A domain név lehet egy márkanév, egy személy neve vagy tetszőleges fantázianév.

Milyen egy domain név felépítése?

Minden domain név legalább két részből tevődik össze, amiket pontozás választ el egymástól.

Domain végződések

A teljes domain név egyik része a domain végződés, ami rendszerint 2-3 betűből állhat. Ez nevezi a szakma top level domain TLD-nek. Számos típusa választható, ami egyben beszédes és utal a vállalkozás valamely tulajdonságára.

Ilyenek az országkódot tartalmazó végződések: hu, eu, it, us, stb.
Az általános (generic) domain végződések utalhatnak a főtevékenységre,
ahol nem az országkód a legfontosabb, hanem a tevékenység:
.com – A „commercial” – tehát üzleti tevékenységre utal
.edu – Az „edicational” – oktatási szféra szereplőire utal
.gov – A government” szóból utal a kormányzati funkcióra
.net – Általános használatra
.org – Organization szóból – szervezetek részére választható

A domain előtag, ami második szintű tartomány (second-level domain (SDL), maga a domain nevünk az utótag előtti rész. Weoldalunkon ez például a „tartalomdesign” tehát a brand neve. A teljes domain név a tartalomdesign.hu

Milyen karaktereket tartalmazhat a domain név?

A domain előtagoknak megvannak a maga szabályai. Az előtag minimum kettő, maximum 63 karakter hosszúságú lehet. A domain név a gyakorlatban célszerű, hogy rövid legyen a megjegyezhetőség érdekében, mindig erre törekedjünk.

Alapszabály, hogy ma már a latin ábécé összes betűjét használhatjuk a domain névben, beleértve az ékezetes betűket. Ami nem jár semmilyen hátránnyal sem előnnyel az nem ékezetes változathoz képest.

A domain előtag tartalmazhat számokat: 0-9

A kötőjel használható, de csak ha a domain előtag szövegén belül:

Például: tartalom-design.hu

A kötőjel használata nem megengedett a domain előtag előtt vagy után:

Például: -tartalomdeisgn-.hu

Több kötőjel sem használható egymás után.

A fentiek érvényesek aldomain névre is.

Mi alapján válassz domain nevet?

Már a vállalkozás tervezési fázisában érdemes a jó márkanév megválasztásával foglalkozni. Ilyen a jó domain név kiválasztása is. De kinek mi alapján érdemes domain nevet választani?

Domain név brandépítéshez?

A potenciális vevőid a [márkaneved] alatt is fogják keresni a termékedet, szolgáltatásodat, így elengedhetetlen hogy a márkaneved legyen benne a domain nevedben (a domain név előtagban).

Személyes brand esetén (közéleti szereplő, előadó-művészet, specialista, stb.) is a fenti a legoptimálisabb. [előadóneved.com], [zenekarneve.hu] stb.

Helyi szolgáltató vagy?

Ez esetben már több megfontolásra érdemes összetevő lehet, ami alapján dönthetsz. Nézzük példákon keresztül. Mikor és hogyan érdemes a szakmádra jellemző kereső-kifejezést beépítened a domain névbe?

Miért indokolt egyáltalán keresőszót építeni a beszédes domain nevedbe?

Szolgáltatások igénybevételekor, tájékozódáskor a potenciális vevőid megoldást keresnek, mert még nem tudják mik a lehetőségeik. Egy nagyon általános, és gyakori keresés a Google-ben így nézhet ki:

[szolgáltatás + helyiségnév] vagy

[szolgáltatás + helyiségnév + ár]

A szolgáltatásodra jellemző kulcsszavak kiválasztásában használhatod a Google-t és rákeresel a fentire, ekkor általános képet kaphatsz ennek hatékonyságáról. Egyben tájékozódhatsz a meglévő konkurensekről.

Ezzel a logikával jöhetnek létre a hasonló domain név összetételek:

rovarirtásdebrecen.hu;

automentés-zalaegerszeg.com;

zuglóitánciskola.hu

Fontos! Önmagban egy kedvező domain kiválasztása még nem eredményezi, hogy a weboldalad jó pozícióban fog szerepelni a kulcsszóra a keresőkben. Viszont a maximális lehetőséget megában hordozza, szemben a rosszul megválasztott domain nevek alatt futó vállalkozásokkal.

A sikerhez kell a célirányos és releváns weblap tartalom és oldalstruktúra és persze SEO szempontoknak való lehető legmagasabb szintű megfelelés is.   

Miért és hogyan ellenőrizhető egy domain név?

Akármi is legyen az előzetesen átgondolt és kiválasztott domain neved, meg kell győződnöd róla, hogy a kívánt formában szabad-e a domain név. Hogyan teheted meg ezt?

Kézenfekvő megoldás, hogy a következő webcímen ellenőrizd az általad preferált domain címet.

Következő a domain.hu foglaltság ellenőrző oldala: domain.hu/domain-kereses/

Itt a keresőmezőbe begépelt domain név ellenőrzésekor kettő forgatókönyv következhet:

  • Amikor a kívánt domain név foglalt:
    Egy kattintással elérhetők a domain nyilvános adatai, ahol tájékozódhatunk a jelenlegi domain használóról, a lejárati dátumról, egyéb adatokról.
        
  • Amikor a kívánt domain szabad:
    következhet a domain név bejegyzése ún. regisztrátoron keresztül. Itt egy országos listából választhatjuk ki a számunkra szimpatikus vállalkozást (regisztrátort), akin keresztül a domaint szeretnénk regisztrálni. Ők viszonteladó vállalkozások országszerte, akin keresztül a domain nevet és tárhelyet előfizetheted.

A legtöbb esetben a domain névhez egyúttal tárhelyet is rendelhetsz, amennyiben nem áll a rendelkezésedre. Célszerű ezt a kettőt egy szolgáltatónál előfizetni. Maga a domain és tárhely-regisztráció néhány percet vesz igénybe.

Mit érdemes ellenőrizni még egy domain megvásárlása előtt?

Keresőoptimalizálási (SEO) szempontból érdemes egy rövid vizsgálatnak alávetned a megvásárolni kívánt domain címet.

Előfordulhat ugyanis, hogy nem te leszel az első tulajdonosa! Ha a domain nevet a lejáró domainek között találtad, akkor ebben biztos lehetsz. Az is előfordulhat, hogy a domain már rendelkezik értékes linkprofillal az előéletéből.

A Domain név linkprofil vizsgálat részei:

Érdemes megvizsgálni azoknak a weboldalaknak az összességét,

akik hivatkoznak a domain névre. Ez az áttekintés kiterjed a következőkre:

Linkek relevanciája: Mennyire relevánsak a hivatkozó oldalak a te szempontodból?

Linkerő vizsgálata: Ez a hivatkozó oldalak „erejét” és volumenének vizsgálatát jelenti. Magyarul mennyi és milyen erősségű weboldal hivatkozik az adott domain-re?

A domain linkprofil vizsgálat bármelyik fizetős SEO eszközzel elvégezhető. (Ahrefs, SEO PowerSuite, SEMRush, stb.)