7 A B C D E F H K L M N O P R S U W

Webshop

Mi a webshop és miben más, mint egy weboldal?

A webshop egy digitális üzlet, vagyis e-kereskedelmi webhely, ahol a potenciális vevőid végignézhetik a termékeidet, szolgáltatásaidat, informálódhatnak és meg is rendelhetik azokat interneten keresztül, a nap 24 órájában az év minden napján.

A webshop és weblap alapvető céljaiban tér el egymástól. Amíg egy weboldal végtelenül sok üzleti célt szolgálhat, az online shop és web áruházak elsődleges és általános célja, hogy rajta keresztül termékek vagy szolgáltatások értékesítése valósuljon meg.

Ennek a célnak alárendelve egy sor kötelező építőelem található meg bennük, amelyek a weboldalakra nem jellemzők: termékoldalak, kategóriaoldalak, fő és alketegória oldalak, kosár, megrendelési oldal, fizetési aloldal. A megrendelések kezeléséhez pedig rendelés visszaigazoló és email kiküldő elemek.

webshop webáruház

E-kereskedelem fogalma

A webshop olyan e-kereskedelmi felület, amin keresztül lehetséges, hogy a látogatók közvetlenül termékeket vagy szolgáltatásokat vásároljanak meg. A tranzakció az internet segítségével valósul meg egy webes böngészőn vagy mobil applikáción keresztül.

Hasznos szempontok webshop motor választásához?

A webshop motor technikailag egy olyan szoftveres platfromot jelöl, ahol meg tud valósulni bármilyen típusú e-kereskedelmi tranzakció. Ez egy keretrendszer, amin és amivel a webáruház felépítésre kerül, tehát a rendszer lelke.

Számos eleme van, hozzárendelt funkciókkal. Amiben valamennyi megegyezik, azok a következők:

  • Online regisztrációs felülete: itt kötelező regisztráció végezhető
  • Szoftvertelepítő csomag, bővítményekkel 

Egy webshop folyamatos karbantartása üzemeltetése, fejlesztése szakértelem és munkaerő-igényes feladat. Ezek nélkül nem valószínű, hogy hosszú távon versenyképes tud maradni egy online üzlet, és a marketinget még nem is említettük.

  • Függ a rendelkezésre álló erőforrásoktól, hiszen minden webshop-motor fizetős, bár számos különböző előfizetési modell létezik.  Tudnunk kell, hogy összes funkciót képesek vagyunk-e, akarjuk-e házon belül működtetni?
  • Fel kell mérni a fejlődési potenciált, hogy vajon a webshop 1 év múlva, 3 év múlva hova képes növekedni, vajon akkor is megfelelő lesz-e a működéséhez a kiválasztott keretrendszer? (webshop motor)
  • Mekkora a termékeink számossága? Több ezer termékváltozatot kell kezelnünk dinamikusan, vagy pedig csak néhányat?
  • Az iparágunkban mekkora az árverseny? A webshop fenntartás költségei alapvetően a fix költségeinket növelik. Így válhatnak érdekessé az úgynevezett bérelhető, kész webshop motor megoldások.
  • Szükséges felmérni, hogy mennyi egyénre szabható funkcióval rendelkezik a kiválasztott webáruház rendszer. Nem csupán az arculat és megjelenés, de az e-kereskedelmi funkciók is finom-hangolhatók-e?
  • A kiszemelt webshop-típus vajon számunka mennyire megfelelő, elérhető és érthető támogatást (webshop support) fog tudni nyújtani, milyen nyelven, stb? 

Webshop motor típusok

Nyílt forráskódú webshopok és tulajdonságai:

Az webshop motor néhány esetben akár ingyenes is lehet, vagy pedig alacsony költségen működtethető. A teljes funkcionalitáshoz, mindennapon működéshez viszont biztosan szükséges több hasznos bővítmény, ami minden esetben fizetős. Tehát folyamatosan fejlesztési feladatok várhatók a ilyen webáruházakkal. Ezeket figyelembe véve a webshop karbantartás és fejlesztés költségei nehezen tervezhetők pontosan előre. Cserébe nagyon magas szintű egyediesítési lehetőségeket kapunk, kiváló webshop funkcionalitással.

A legnépszerűbb open source webshopok:

  • WooCommerce,
  • Magneto,
  • OpenCart,
  • BigCommerce,
  • PrestaShop, stb.

Bérelhető webshop mint megoldás:

A bérelhető webáruház rendszerek Magyarországon is népszerűek. Segítségükkel a webshop fejlesztés és technikai karbantartástól megszabadulhatunk. A havi díjas rendszerrel egy nagyon jó és folyamatosan karbantartott webshop rendszerünk lehet. A havidíj jól kalkulálható. Az egyediesítés és egyéni fejlesztések ugyan itt is plusz költséggel járnak, de ameddig nincs ezekre szükség, egy jól kezelhető és karbantartott rendszerünk lehet.

Hazai legnépszerűbb versenyző platform a kategóriában az UNAS és a ShopRenter. Mindkettőről elmondható, hogy jól keresőre optimalizálhatók, stabilak, gyorsak. Tehát akinek nincs erőforrása, csapata saját webshop fejlesztésre, annak kiváló és tervezhető megoldást jelenthet a bérelt webshop.

 Egyedi fejlesztésű webshop motorok:

A teljesen egyedi és márkára szabható megoldásokhoz lehetőség van egyedi webshop fejlesztésre. Ehhez azonban kivétel nélkül fejlesztő (csapat) szükséges, ami nagyságrendekkel magasabb költséggel jár, mint a többi webshop típus.

A kiemelkedő branding, meghatározott iparágak számára indokolt, ahol a megjelenéstől az e-kereskedelmi funkciókig valamennyi elem egyedivé tehető. Ez nem a kkv szektorban elterjedt, döntően piacvezető vállalatok, portálok, márkák élnek az egyedi lehetőségekkel.